Pochodząca z Meksyku chihuahua znana jest jako najmniejsza rasa świata i nosi nazwę największego meksykańskiego stanu – Chihuahua. Prawdopodobnie jest bezpośrednim potomkiem psów trzymanych przez Tolteków – jedną z cywilizacji prekolumbijskich.

To psiak wesoły, ciekawski, chętny do zabawy i bardzo przywiązany do właściciela. Czujny, zawsze gotowy obszczekać intruza, który pojawi się w pobliżu. Ruchliwy i aktywny, nie ma jednak przesadnych wymagań pod tym względem.

To mały piesek towarzyski nawet dla początkującego właściciela

Charakterystyka rasy

charakterystyka rasy Chihuahua: zdrowie, charakter, usposobienie, dzieci

CHARAKTER 

Chihuahua to pieski wesołe, żwawe, pełne temperamentu, bardzo wierne właścicielowi. Jak w każdej rasie, występuje tu zmienność charakterów, niektóre są bardzo nieufne do obcych, inne otwarte, jedne bardziej nerwowe, inne pewne siebie.

Wzorcowy chihuahua nie powinien być lękliwy ani neurotyczny, co nie znaczy, że musi wszystkich lubić. Usposobienie zależy w dużym stopniu od wrodzonych predyspozycji, jednak bardzo ważną rolę pełni tutaj socjalizacja i wychowanie.

Niektóre psy mogą być nieufne do obcych, inne otwarte, jedne bardziej nerwowe, inne pewne siebie.

Chihuahua często padają ofiarą tzw. „syndromu małego psa”, kiedy to właściciel nie wychowuje swego mikropieska, traktuje go jak pluszaka. Nadmiernie rozpieszcza i na wszystko mu pozwala, np. śmieje się, gdy maluch szczerzy na niego ząbki. Nic dziwnego, że taki piesek może być neurotyczny!

Nawet mikrusa należy wychowywać – pozwolić mu wędrować na spacerze na własnych łapkach, postawić wyraźne granice i nauczyć odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach. Chihuahua ma prawo nie życzyć sobie kontaktu z obcym człowiekiem czy psem, ale nie musi tego obwieszczać całemu światu szarżując na niego z głośnym jazgotem.

Chihuahua preferują towarzystwo własnej rasy lub innych podobnych piesków, ale mogą też mieszkać w jednym domu z większymi psami – zwłaszcza o spokojniejszym usposobieniu.

I nie zdziwcie się, jeśli to mikrus przejmie władzę w tym stadzie!

Chihuahua preferują towarzystwo własnej rasy lub innych podobnych piesków

W domu pies rasy chihuahua jest spokojny, dużo śpi, a jak ma ochotę poszaleć, to wystarczy mu do tego nawet niewielkie mieszkanko.

W domu pies rasy chihuahua jest spokojny, dużo śpi

Chihuahua bywają bardzo zabawne w swoich zachowaniach. Rozbawią nawet największego ponuraka.

Silnie przywiązują się do jednej osoby, ale wobec wszystkich członków rodziny są przyjazne.

Szybko uczą się bycia noszonym w specjalnej torbie czy keneliku, jednak nie powinien to być jedyny sposób, w jaki przemierzają świat.

Chihuahua to pieski bardzo czujne, które potrafią podnosić alarm na najlżejszy szelest, należy je więc uczyć w jaki sposób reagować na otaczające je bodźce. To jednak – bądźmy szczerzy – w przypadku niektórych osobników nie jest możliwe do wyegzekwowania w każdej sytuacji. Chiłki potrafią szczekać także na widok dobrych psich i ludzkich znajomych – ot, z przyzwyczajenia, radości czy żeby przypomnieć o tym, że tu są i trzeba się z nimi liczyć!

potrafią podnosić alarm na najlżejszy szelest, należy je więc uczyć także bycia cicho.

ZDROWIE

Generalnie jest to rasa zdrowa i długowieczna. Te mikropieski bardziej narażone są na urazy z racji swoich rozmiarów niż na inne choroby. Z problemów o podłożu genetycznych najczęściej zdarza się wypadanie rzepek, zapadanie tchawicy i dotyczące wątroby zespolenie wrotno-oboczne, czasami występują wady serca.

Chihuahua, zwłaszcza te mniejsze o jabłkowatej głowie, mogą mieć trwale niezarośnięte ciemiączko (niezmineralizowana część czaszki), co naraża na urazy mózg. Obecnie na wystawach psy z niezarośniętym ciemiączkiem podlegają dyskwalifikacji.

Bardzo drobne suczki mogą mieć problemy z porodami.

ŻYWIENIE

Podobnie jak inne psy, chihuahua może być żywiony pożywieniem przygotowywanym w domu (w takiej sytuacji należy odpowiednio bilansować składniki) lub dobrej jakości gotową suchą lub mokrą karmą.

Zaleca się, aby szczenię w wieku 8-12 tyg. lub ważące poniżej kilograma miało swobodny dostęp do karmy lub było karmione 5 razy dziennie. Szczenięta w wieku 3-6 mies. powinny otrzymywać 3-4 posiłki dziennie. W wieku 6-12 mies. wystarczą 2-3 posiłki, a psy powyżej roku mogą nadal jeść 3, minimum 2 razy dziennie.

Rasy miniaturowe w porównaniu do większych psów, potrzebują więcej pokarmu w przeliczeniu na kg masy.

Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do większych pobratymców, rasy miniaturowe nie funkcjonują dobrze karmione tylko raz dziennie. W porównaniu do większych psów, potrzebują więcej pokarmu w przeliczeniu na kg masy. Mimo wszystko, w wartościach bezwzględnych chihuahua jedzą niewiele, więc ich żywienie nie jest kosztowne. Rodzaj i dawka karmy powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb danego psa.

PIELĘGNACJA

Linienie u psów tej rasy zależy od ilości podszerstka. Zarówno szata krótka, jak i długa może być go pozbawiona lub mieć obfity podszerstek. Chihuahua bez podszerstka linieją znacznie mniej obficie niż te z obfitym podszyciem. Szczególnie dłuższy włos z dużą ilością podszerstka wymaga szczotkowania raz na 1-2 tygodnie (więcej na temat psów z sierścią i włosami). Natomiast częste kąpiele nie są konieczne. Myjemy psiaka, kiedy sytuacja tego wymaga.

Chihuahua bez podszerstka linieją znacznie mniej obficie niż te z obfitym podszyciem

 

Kontrolujemy zęby, które u psów miniaturowych mają tendencje do odkładania się kamienia, uszy i pazurki. Jeśli pies nie ściera dostatecznie pazurów, to je przycinamy.

WYMAGANIA

Psy rasy chihuahua uwielbiają ciepło – w końcu pochodzą z ciepłego kraju! Chętnie zakopują się w kocyku. Zimą zwłaszcza osobniki krótkowłose (nawet te z podszerstkiem) i długowłose bez podszerstka powinny mieć zakładane ubranko. Te długowłose z obfitym podszyciem lepiej znoszą niskie temperatury, ale i tak przyda im się kubraczek, gdy panuje duży mróz.

Jako pieski miniaturowe chihuahua szybciej tracą ciepło niż psy duże, ponieważ mają większy stosunek powierzchni ciała do masy. Nie lubią też wilgoci, bo mokre szybko się wychładzają i marzną.

Zimą zwłaszcza osobniki krótkowłose (nawet te z podszerstkiem) i długowłose bez podszerstka powinny mieć zakładane ubranko.

Chihuahua nie wymagają długich spacerów, ale mimo wszystko spacer należy im się jak każdemu psu. Podczas brzydkiej pogody spacerki można skrócić do minimum, aby psiak się nie zaziębił.

Można też nauczyć go korzystania z kuwety, jednak może to dodatkowo utrudniać naukę czystości w domu, z którą cziłki i tak często miewają problemy. Wynika to z jednej strony z małej pojemności pęcherza takiego mikrusa, z drugiej – samczyki chiłek często mają tendencje do znakowania pomieszczeń.

CHIHUAHUA a DZIECI i inne PSY

Psy rasy chihuahua są niezwykle delikatne, zwłaszcza jako szczenięta. Można takiego psiaka uszkodzić np. nadeptując na niego. Same także mogą sobie zrobić krzywdę, np. zeskakując z rąk trzymającej osoby.

Tak delikatne zwierzątko zupełnie nie nadaje się na towarzysza zabaw małych dzieci. Ponadto chihuahua źle znoszą głośne krzyki i bieganie, których nie da się uniknąć w przypadku dzieci.

Kontakty chiłek z obcymi psami powinny być ściśle nadzorowane. Większy pies może takiego malucha nawet zabić jednym kłapnięciem pyska czy uszkodzić pacnięciem łapy. Jednak nie należy tych kontaktów całkowicie ograniczać – znajome łagodne psy są ważnym elementem socjalizacji.

Duży pies może takiego malucha nawet zabić jednym kłapnięciem pyska czy uszkodzić pacnięciem łapy.

Fot.: Sandra Karlsson

POCHODZENIE

Historia rasy jest zagmatwana, istnieje wiele teorii na temat pochodzenia tych małych piesków. Zarówno mity, jak i odkrycia archeologiczne, dowodzą, że jest to rasa rdzennie meksykańska. Najpopularniejsza teoria głosi, że chihuahua jest potomkiem psów zwanych techichi – trzymanych do towarzystwa w prekolumbijskiej cywilizacji Tolteków. Najstarsze wzmianki o techichi znane są z 9 w. n.e. Historia tych psów sięga prawdopodobnie znacznie dalej w przeszłość – jeszcze do cywilizacji poprzedzającej Tolteków, czyli Majów.

Jednak badania genetyczne wykazały, że obecne chihuahua mają w głównej mierze geny psów europejskich, z którymi się krzyżowały po przybyciu Europejczyków.

Historia tej rasy jest bardzo długa i sięga jeszcze do cywilizacji poprzedzającej Majów.

CIEKAWOSTKI

Czy wiecie, że… chihuahua się z czasem kurczą? ?

Nie… nie chodzi tu o rozmiar pojedynczego psa, ale typowe gabaryty psów tej rasy. I dotyczy to nie tylko psów hodowanych współcześnie.

Psy trzymane przed wiekami na terenach obecnego Meksyku były znacznie większe. Pierwsza faza miniaturyzacji mogła nastąpić gdy dotarły tu psy o pochodzeniu azjatyckim, które wraz z ludźmi przeszły do Ameryki przez Cieśninę Beringa. Być może były wśród nich także osobniki bezwłose – przodkowie nagich psów meksykańskich i peruwiańskich. Z kolei w dzisiejszych czasach na wystawach preferowane są egzemplarze mniejsze i z bardziej jabłkowatymi głowami niż te trzymane przez Indian. Niektórzy hodowcy hodują psiaki tak małe, że mieszczą się one w kieliszku do wina – jednak tak daleko posunięta miniaturyzacja nie jest zdrowa.

W 2014 r. stada psów terroryzowały miasteczko Maryvale w Arizonie. Było wśród nich sporo chihuahua! Jeden z mieszkańców opowiadał, że widział stado złożone z 6 czy 7 chihuahua i paru dużych psów. Ciekawe, kto był hersztem tej bandy? A wy jak sądzicie? ?

Najbardziej znanym chihuahua w showbiznesie jest suczka o imieniu Gidget, która grała w reklamach Taco Bell. Pojawiła się też w filmie Legalna blondynka 2 obok chiłki należącej do głównej bohaterki. Odejście suni w 2009 r. zasmuciło jej licznych fanów.

Natomiast cała gromada chihuahua pojawia się w trzech filmach z cyklu Chihuahua z Beverly Hills.

Chihuahua to pies radosny, aktywny i mikroskopijny. Jego waga idealna: 1,5-3 kg

Fot.: Sandra Karlsson

Podsumowanie

• Długość życia: od 12 do 20 lat

• Wymiary: wzrost nie jest sprecyzowany we wzorcu. Waga idealna: 1,5-3 kg, akceptowane są psy o wadze 0,5-1,5 kg, ale nie mniejsze.

• Rodzina / Grupa: Grupa IX FCI (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 6, nr wzorca 218

• Kraj pochodzenia: Meksyk

• Cena: 1200-5000 zł. To rasa bardzo popularna, dlatego bywa rozmnażana wyłącznie dla zysku, w złych warunkach (jak wybrać właściwą hodowlę?). Zawsze należy sprawdzić warunki, z jakich pochodzi piesek! Zwłaszcza w przypadku bardzo niskiej ceny należy wykazać dużą podejrzliwość co do warunków odchowu szczeniaków.

• Sierść: w rasie tej są dwie odmiany szaty:

  • krótkowłosa: szata jest krótka, przyległa na całym ciele. Jeśli jest podszycie, włos jest nieco dłuższy. Rzadsza szata w okolicy gardła i podbrzusza jest dopuszczalna; nieco dłuższy włos na szyi i ogonie, krótki na pysku i uszach. Szata jest błyszcząca, a jej struktura miękka.
  • długowłosa: szata powinna być delikatna i jedwabista, prosta lub lekko falista. Podszycie pożądane niezbyt gęste. Szata jest dłuższa, tworzy pióra na uszach, szyi, tylnych partiach kończyn przednich i tylnych, na łapach i ogonie.

Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia, we wszystkich możliwych odcieniach i kombinacjach, z wyjątkiem umaszczenia marmurkowego.

• Aktywność: niezbyt duża – dorosłemu psu tej rasy wystarczą trzy krótsze spacery dziennie.

Urszula Charytonik

Odpowiedz